Шляхи покращення інклюзії в малих і середніх громадах

15.04.2025

8-9 квітня в Луцьку відбулася конференція «Шляхи покращення інклюзії в малих і середніх громадах». Важлива та чутлива тема поєднала представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадського сектору, освітян та науковців. Створення рівних умов для дітей та дорослих у сфері отримання послуг, комунікації, самореалізації є спільним завданням, яке неможливо вирішити без об’єднання зусиль. Бо інклюзія – це не тільки про пандуси, це – про можливості.

«Ми працюємо безпосередньо з людьми і їх потребами, стараємось зробити комфортною і доступною нашу громаду. Бо найціннішим ресурсом у громаді є люди і від створених місцевою владою умов залежить, чи залишиться вони жити в нашій громаді, чи шукатимуть краще місце», - вважає Віктор Годик, Горохівський міський голова.

Вячеслав Поліщук, Рожищенський міський голова, переконаний, що доступність має бути одним з пріоритетів для керівника кожної громади.

Вікторія Левчук, заступниця голови Волинської ОВА, зауважила, що цифровізація послуг є тим шляхом, який робить їх доступнішими. Завдання цифровізації – забезпечити рівний доступ до послуг усім громадянам, в тому числі людям з інвалідністю. І це вдається завдяки діяльності ЦНАПів у громадах та впровадження цифрових технологій у їх роботу.

Про нинішню ситуацію, плани щодо побудови безбар’єрного середовища в громадах області, взаємодію регіонального та місцевого рівнів влади у вирішенні питань доступності інформувала Оксана Гобод, керівниця департаменту соціального захисту Волинської ОВА. «Соціальні послуги – можливість людей бути включеними та затребуваними в громадах. Щира подяка тим громадам, які цей меседж використовують у своїй діяльності».

Про можливості співпраці з громадами у сфері реабілітації людей з інвалідністю засобами фізичної культури та спорту, протезування, оздоровлення, навчання, розширення переліку надавачів соціальних послуг розповідали Віктор Галан-Влащук, Василь Шевчук, директор і заступник директора Волинського центру «Інваспорт» та Руслана Сов’як, директор Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.

Ірина Тимчук, заступниця директора Горохівського ліцею №1, говорила про важливість інклюзії в освітньому середовищі. «Дитина в школі вчиться комуні кувати і бачити себе в соціумі. Якщо цього не навчити в дитячому віці, то особа може не змогти соціалізуватися протягом життя».

На конференції Віталіною Веремчук, представницею ГО «Більше мобільності», презентовано новий цифровий застосунок «Беттер мобіліті», розроблений фахівцями компанії BM Tech та доступний безкоштовно в усіх громадах. В додатку на карті можна позначити доступні/недоступні об’єкти. Ця інформація є важливою для маломобільних людей.

Досвідом впровадження інклюзивних практик ділилися Катерина Нагірська, координатор проекту «Бібліотека для всіх», Вікторія Колодяжна, керівниця інклюзивного хабу Волинського університету ім.. Лесі Українки, Ірина Богуш, Вишнівська громада, Алла Ревуцька, Торчинська громада, Галина Нечипорук, Рокитнівська громада.

Проект «Партнерство задля підвищення іклюзивності Горохівської та Рожищенської громад» презентувала Марія Печко, керівник проекту.

Учасники конференції вирішували практичні завдання у фасилітаційній сесії, яку майстерно змодерувала Ірина Бойко, фасилітатор. В цій частині заходу учасники напрацьовували рішення до проблемних питань, озвучених спікерами.

Ольга Дубінська, багаторічна керівниця ГО «Сонце любові», вчила практичним навичкам комунікації з людьми з інвалідністю, бо важливо щоб людина, якій надають допомогу, відчувала себе при цьому комфортно.

Емоційною кульмінацією заходу став майстер-клас від Ольги Дубінської: учасники конференції власноруч робили ангелів із синьо-жовтої тканини.

Підсумовуючи весь захід, можна сказати, що у багатьох громадах вже є напрацьовані ефективні практики роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, успішні кейси щодо підвищення рівня доступності у широкому розумінні. Ряд громад успішно співпрацює з громадськими організаціями для підвищення рівня інклюзії. Однак, є чимало проблемних питань, які гостро стоять на порядку денному. Низькою є доступність об’єктів соціальної інфраструктури, транспорту; недостатньою є забезпеченість професійними кадрами – логопедами, реабілітологами, дефектологами. Хотілося б, щоб вищим був рівень культури сприйняття суспільством людей з інвалідністю. Також варто конкретизувати точки дотику регіональної та місцевої влади для ефективної співпраці. Робота над проблемними питаннями збільшить рівень соціальної інтеграції, залученості та успішності цієї категорії людей.

Організаторами конференції є громадська організація «Сонце любові», Горохівська та Рожищенська міські ради.

Конференцію проведено в рамках проекту «Партнерство задля підвищення інклюзивності Горохівської та Рожищенської громад» в межах грантової програми «Партнерство заради відновлення», яка є частиною проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення», що фінансується Урядом Швеції та впроваджується ПРООН в Україні.


Поділитися:

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування